Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-02-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

Parlament Europejski popiera silne prawo ochrony przyrody

Parlament Europejski sprzeciwił się zdecydowaną większością głosów rewizji europejskich dyrektyw – ptasiej i siedliskowej. Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje teraz do Komisji Europejskiej, aby poparła stanowisko Parlamentu w sprawie Natury 2000. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować ochronę dziedzictwa przyrodniczego Europy.

PE dał jasny sygnał, że sprzeciwia się propozycjom rewizji i osłabiania dyrektyw siedliskowej i ptasiej – mówi Piotr Nieznański z WWF Polska. – Debata i głosowanie miały związek z międzyokresowym przeglądem unijnej Strategii Bioróżnorodności, której celem jest powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej do roku 2020. Żadne osłabianie prawodawstwa w zakresie ochrony przyrody w UE nie powinno mieć miejsca. Co więcej europosłowie podkreślili, że wspólnota europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby w pełni zrealizować zobowiązania wynikające z obu dyrektyw, siedliskowej i ptasiej. W swoim sprawozdaniu Parlament Europejski sprzeciwia się ewentualnej rewizji unijnych dyrektyw ptasiej i siedliskowej, argumentując, że prowadziłoby to do osłabienia ochrony prawnej i finansowania ochrony przyrody, co byłoby niekorzystne dla środowiska, dla ludzi i dla biznesu. Dyrektywy są również uważane za wystarczająco elastyczne, aby zapewnić, że rozwój gospodarczy i ochrona przyrody mogą iść w parze.
 
Zdaniem ekspertów aż 60% gatunków zwierząt i roślin oraz 77% ich siedlisk jest zagrożonych. Natomiast koszty związane z pogorszeniem stanu środowiska i zapobieganiem skutkom tej degradacji, które zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi wyceniane są na ponad 600 miliardów euro, w przypadku powodzi i zanieczyszczenia powietrza.


 WWF był jedną z organizacji pozarządowych, które już w ubiegłym roku postulowały utrzymanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba wzmocnienie unijnych dyrektyw, które przy obecnym stanie prawnym, stanowią jedyną gwarancję zachowania siedlisk i gatunków ptaków. W tym zakresie w Polsce WWF prowadzi działania wspólnie z Fundacja ClientEarth, Klubem Przyrodników oraz Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS