Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-08-10

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ocet Kielecki od pokoleń w polskiej kuchni

Trudno byłoby znaleźć w Polsce osobę, która nigdy nie słyszała o Majonezie Kieleckim. Ten legendarny produkt już od ponad 60 lat podbija serca konsumentów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Nie każdy jednak wie, że jego producent – Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” - rozpoczął swoją działalność przeszło 100 lat temu, tuż po I Wojnie Światowej. Jednym z pierwszych wytwarzanych tam wyrobów był ocet spirytusowy, którego historia sięga 1932 roku. I to właśnie ten ocet, powstający cały czas w tradycyjny sposób w wielkich dębowych kadziach, znajdziemy w Majonezie Kieleckim.

Ocet spirytusowy jest raczej niedocenianym produktem, tymczasem wykorzystuje się go w bardzo wielu popularnych potrawach, sosach czy przekąskach. Oprócz wspomnianego powyżej majonezu znajdziemy go także w musztardach, ketchupach oraz innych znanych i cenionych wyrobach, którym dodaje delikatnej kwasowości i głębi smaku. Co więcej, to właśnie z jego użyciem przygotowuje się rozmaite przetwory, które tak wielu z nas uwielbia. Wytwarzany przez firmę WSP „Społem” Ocet Kielecki może się poszczycić wyjątkowo długą historią produkcji. A od czego to wszystko się zaczęło?

90 lat Octu Kieleckiego

W 1932 roku w kieleckiej spółdzielni uruchomiono niezwykle nowoczesny generator do produkcji octu – jeden z pierwszych tego typu urządzeń w Polsce. To właśnie wtedy rozpoczęła się historia tej zasłużonej marki. Niedługo później na bazie octu powstały również musztardy, te zaś stanowiły podstawę dla Majonezu Kieleckiego. Nie byłoby to jednak możliwe bez olbrzymiej determinacji i chęci dalszego rozwoju pracowników firmy. Stale dążyli oni do innowacji i poprawienia wydajności produkcji, dlatego w 1961 r. sfinalizowano zakup przełomowego w tamtych czasach acetatora marki FRINGS, pierwszego i przez wiele następnych lat jedynego tego rodzaju urządzenia w Polsce. Pięć lat później w zakładzie uruchomiono kolejne, jeszcze bardziej nowoczesne rozwiązanie, tym razem skonstruowane przez własnych inżynierów i mechaników. Warto podkreślić, że nowatorska metoda wgłębnej fermentacji octowej była przez pewien czas stosowana jedynie w WSP „Społem”, a dopiero później trafiła do innych przedsiębiorstw. Stwierdzenie, że pochodząca z Kielc firma to prawdziwy pionier w temacie produkcji octu, nie będzie więc przesadzone.

Ocet w kuchni – najlepsze przetwory

Ocet to niezwykle uniwersalny składnik. Jest bardzo przydatny np. przy gotowaniu jajek w koszulce czy podczas przygotowywania barszczu czerwonego. To właśnie dzięki niemu zupa nie straci swojego głębokiego, patetycznego koloru. Niezastąpiony okazuje się również wtedy, gdy chcemy zająć się przygotowaniem własnych przetworów. Latem możemy zamknąć w słoikach z zalewą octową np. wiśnie, cukinię, ogórki lub paprykę, a jesienią – śliwki, dynię i grzyby. Możliwości jest bardzo wiele. Ciekawe przepisy na przetwory z wykorzystaniem Octu Kieleckiego znaleźć można na kanale na YouTube WSP „Społem”. Owocnych (i to dosłownie) kulinarnych eksperymentów!

 

Sugerowana cena Octu Kieleckiego spirytusowego 10%: ok. 2,3 zł brutto / 500 ml





Słowa kluczowe:WSP "Społem"

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS