Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy opracował kalkulator, który określa poziom alkoholu we krwi, pokazuje ile czystego etanolu wypiliśmy i informuje jak długo będzie wydalany z organizmu.
Kalkulator został stworzony dla wszystkich, którzy planują spożywać alkohol, mają wątpliwości czy mogą prowadzić samochód, nie wiedzą ile czystego etanolu wypili lub zastanawiają się jak dużo kalorii zawierają napoje alkoholowe – wystarczy odwiedzić stronę internetową www.pijodpowiedzialnie.pl.
Gdy wybierzemy płeć, podamy wagę, zaznaczymy rodzaj alkoholu, objętość i liczbę wypitych porcji, dowiemy się jak dużo promili mamy we krwi i kiedy się ich pozbędziemy z organizmu. Otrzymamy również informację ile czystego alkoholu i kalorii dostarczyły nam trunki. Każdy organizm reaguje na alkohol inaczej, dlatego uzyskane wyniki należy traktować orientacyjnie.
Z kalkulatora warto korzystać przed spotkaniami towarzyskimi i wcześniej obliczyć maksymalną ilość alkoholu, którą można spożyć, żeby na przykład następnego dnia bezpiecznie prowadzić samochód.
„Zachęcam do przetestowania kalkulatora – wiele osób na pewno zdziwi się, że nawet nieduża ilość spożytego alkoholu jest bardzo szybko zauważalna we krwi i ma wpływ na nasze reakcje i zachowania. Kalkulator uzmysławia też jak długo alkohol jest wydalany z organizmu, dlatego zasady świadomego i odpowiedzialnego korzystania z napojów alkoholowych powinny być wcielane w życie przez każdego z nas”, podkreśla Witold Włodarczyk, Prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Eksperci ZP PPS opracowali dekalog odpowiedzialnego spożywania alkoholu:
1. Uzupełniaj płyny między toastami.
- Nie pij alkoholu na pusty żołądek.
- Kontroluj ilość wypitego alkoholu.
- Odpocznij “po” – organizm potrzebuje czasu na pozbycie się alkoholu.
- Pij mało lub zrezygnuj z picia jeśli planujesz podróż lub efektywną pracę.
- Nie pij, kiedy prowadzisz, używasz maszyn lub wykonujesz trudne czynności.
- Upewnij się, że na imprezie jest osoba niepijąca, która pilnuje dzieci.
- Jeśli ktoś z uczestników zabawy ma gorszy dzień, zaopiekuj się nim.
- Dbaj o swoje otoczenie –posprzątaj po sobie.
- Nie zmuszaj i nie namawiaj do picia alkoholu.
Zagadnienie jest istotne, ponieważ okazuje się, że Polacy mają kłopot z oszacowaniem ile czystego alkoholu znajduje się w kuflu piwa, lampce wina lub kieliszku wódki. Według instytutu IBRIS aż 63 proc. badanych twierdzi, że w 50 ml kieliszku wódki jest więcej alkoholu niż w półlitrowej butelce piwa, podczas gdy w rzeczywistości zawierają tyle samo etanolu. Badania pokazały, że ankietowani zaniżali zawartość alkoholu w piwie i drinkach, natomiast w przypadku wódki, whisky, czy brandy byli przekonani, że te napoje zawierają więcej procentów.
Niepokoi również fakt, że zaledwie 46 proc. Polaków uznaje piwo jednoznacznie za alkohol, a w przypadku cydru zaledwie 29 procent ankietowanych uważa, że jest to napój z procentami.
„Chcemy uświadomić wszystkim Polakom, że bez względu na to po jaki napój alkoholowy sięgamy, to zawsze spożywamy ten sam rodzaj alkoholu etylowego. Pamiętajmy, że w kieliszku wódki, lampce piwa i szklance piwa znajduje się taka sama ilość czystego alkoholu”, podkreśla Witold Włodarczyk.
Z powodu niskiej świadomości konsumentów Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy – organizacja zrzeszająca producentów wyrobów spirytusowych - prowadzi cykliczną kampanię społeczną „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”, która zachęca Polaków do świadomego sięgania po napoje alkoholowe. Poprzez działania w social mediach oraz kampanię billboardową, hasło kampanii dotarło już do ponad 18 milionów osób.