Miasta zajmują obecnie 2 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80 proc. globalnej emisji CO₂ i zużycie 70 proc. energii. Do 2050 roku będziemy potrzebować jej dwa razy więcej. Jak zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię i jednocześnie nie doprowadzić do katastrofy klimatycznej?
Centrum dyskusji o problemach klimatycznych stały się w tym roku Katowice. Wszystko za sprawą Szczytu Klimatycznego ONZ, który potrwa do 14 grudnia, gromadząc około 20 000 uczestników (przywódców politycznych i przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, nauki i badaczy) z ponad 190 krajów. Celem kongresu jest ustanowienie reguł wdrażania pierwszej globalnej umowy klimatycznej, jaką jest Porozumienie paryskie. Schneider Electric, którego przedstawiciele biorą udział w obradach szczytu (COP24), przedstawia 3 megatrendy, które napędzą zrównoważony rozwój.
Minimalny ślad węglowy
Ekstremalna pogoda, podnoszenie się poziomu mórz, zmniejszanie się powierzchni lodu arktycznego – świat już doświadcza konsekwencji globalnego ocieplenia. Przewiduje się, że do 2100 wzrost temperatury może sięgnąć nawet 4,8°C. Obecnie globalne ocieplenie wynosi 1,5°C – na szczycie klimatycznym COP21 zdecydowano, że do 2020 r. musimy je ograniczyć do 2°C. Wydaje się, że 0,5°C to nie dużo, a jednak ma duże znaczenie dla planety. Doskonale widać to na przykładzie raf koralowych, które – nawet jeśli ograniczymy globalne ocieplenie do 2° C – nadal będą ginąć, a przy progu 1,5°C przetrwałoby 10-30% z nich.
Jak skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu? Zarówno państwa jak i firmy muszą zmniejszyć tzw. ślad węglowy, a więc całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych.
– Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wspierają innowacyjne rozwiązania technologiczne. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się, że do 2020 roku pomożemy naszym klientom zmniejszyć emisję CO₂ o 100 milionów ton. Wszystko za pomocą EcoStruxure – platformy i architektury, która dostarcza innowacje na każdym poziomie – od komunikujących się produktów, poprzez automatykę i sterowanie aż po aplikacje – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.
Gospodarka okrężna
Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok) wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych Ziemi jest koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie.
– Zgodnie z koncepcją gospodarki okrężnej w Schneider Electric rozwijamy Schneider ecoDesign Way – metodę, która pozwala tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem – tłumaczy Jacek Łukaszewski.
Dostęp do energii
"Rozwiązanie problemu ubóstwa we wszystkich jego formach i wszędzie" oraz "Zapewnienie dostępu do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii dla wszystkich" to dwa z celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W tym kontekście świat ma wciąż wiele do zrobienia – w skali globalnej 1,1 miliarda osób w ogóle nie ma dostępu do prądu. W Polsce tzw. ubóstwo energetyczne, czyli problemy z ogrzewaniem, ciepłą wodą i elektrycznością dotyczy aż 12 proc. mieszkańców Polski.
– W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii należy do katalogu podstawowych praw człowieka, dlatego do 2025 roku zobowiązujemy ułatwić podłączenie do elektryczności 50 milionom ludzi w oparciu o rozwiązania o niskiej emisji dwutlenku węgla – deklaruje Jacek Łukaszewski.
O Schneider Electric
Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle.
Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną.
Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.