SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Z przytupem" i program Łukasza Orbitowskiego nowością TVP Kultura na wiosnę

W wiosennej ramówce kanału TVP Kultura nowością będzie program "Z przytupem" i format Łukasza Orbitowskiego, w którym prowadzący odwiedzi artystów w ich miejscach zamieszkania. "Informacje kulturalne" będą nadawane również w weekendy.

Premierowo na antenie zostanie wyemitowane „Milczenie” Martina Scorsese, „La La Land” Damiena Chazelle’a, przeglądy filmów Érica Rohmera i obrazów z rolami Steve’a McQueena. W kwietniu z okazji 90. rocznicy urodzin artysty przypomni najbardziej kultowe filmy z udziałem zmarłego aktora: „Blob, zabójca z kosmosu”, „Bullitt”, „Afera Thomasa Crowna” oraz – premierowo – „Ucieczkę gangstera”.

Natomiast w maju - z okazji 100. rocznicy urodzin francuskiego reżysera, scenarzysty i krytyka filmowego Érica Rohmera - w paśmie Czwartkowy Klub Filmowy pojawi się filmowy przegląd dzieł artysty: „Opowieść letnia”, „Opowieść jesienna”, „Opowieść zimowa”, „Opowieść wiosenna” oraz „Moja noc u Maud”.

W Wielki Piątek pokazany zostanie dramat historyczny „Milczenie" w reżyserii Martina Scorsese z Andrew Garfieldem, Adamem Driverem i Liamem Neesonem w rolach głównych, a  w Wielkanoc - komediodramat muzyczny „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle'a, z głównymi rolami Emmy Stone i  Ryana Goslinga.

W ramach przeglądów dokumentalnych zostaną wyemitowane produkcje Marcela Łozińskiego: „Żeby nie bolało”, „Ojciec i syn w podróży”, „Pamiętam”, „Siedmiu Żydów z mojej klasy”, „Wszystko może się przytrafić” oraz film syna reżysera - Pawła Łozińskiego - „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”.

Wśród wiosennych premier znajdzie się też film „Picasso, kobiety i sztuka”, a w niedzielne popołudnia cykl - „Zaginione skarby” o utraconych dziełach sztuki.

Nowością program „Z przytupem” i format Łukasza Orbitowskiego

Wiosną emitowany będzie nowy program taneczny „Z przytupem”. Poświęcony będzie regionalnym tańcom tradycyjnym. Prowadzący wraz z nauczycielami będą prezentować kroki taneczne oraz zachęcać do wspólnej zabawy przed telewizorem.

W kwietniu odbędzie się kolejna edycja konkursu Młody Muzyk Roku współorganizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca, w ramach którego na antenie widzowie będą mogli oglądać transmisję z koncertu finałowego i półfinałów.

Nowością będzie dokument oparty na materiałach archiwalnych o życiu rosyjskiego wiolonczelisty „Mstislav Rostropovich - The Indomitable Bow” oraz „Itzhak”, przedstawiający życie skrzypka Itzhaka Perlmana. Pojawi się też koprodukcja TVP Kultura i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – „Słowa jak dźwięki” o Agacie Zubel. Nadane zostanie także pasmo dokumentalne: cykl „Can You Feel It – How Dance Music Conquered The World”, „Pozostając w cieniu” o awangardowej grupie muzycznej The Residents, „Joe Strummer: Niepisana przyszłość” oraz „The Beatles: Made on Merseyside”, koncert Bruce’a Dickinsona „Scream for me Sarajevo”, „Era muzyki dance” czy „Blue Note Records. Więcej niż muzyka”.

W niedzielne popołudnia widzowie będą mogli zobaczyć premierowe widowisko z berlińskiej Staatsoper „King Arthur” Henry'ego Purcella w interpretacji reżysera Svena-Erica Bechtolfaza 2017 roku, z udziałem Michaela Rotschopfa i Ferdinanda Kraemera.  

W piątkowe i niedzielne popołudnia będą emitowane koncerty muzyki klasycznej: „Stabat mater” Gioachina Rossiniego pod batutą Antonia Pappano, II Symfonię c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera w wykonaniu Filharmoników Monachijskich pod batutą Gustava Dudamela, oratorium „Stworzenie Świata” Josepha Haydna w wykonaniu Filharmoników Berlińskich pod batutą Sir Simona Rattle’a oraz preludia, fugi i partity Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Sir Andrása Schiffa.

Chmielowska-Olech i Matuszak nowymi prowadzącymi

Na antenie nadal będą obecne wieczorne „Informacje kulturalne” emitowane na żywo, które od 29 lutego obecne są także w soboty i niedziele. W dodatkowych wydaniach reporterzy są obecni na najważniejszych weekendowych wydarzeniach artystycznych. Do grona prowadzących: Agaty Konarskiej, Katarzyny Sanockiej i Piotra Węża dołączyłą Beata Chmielowska – Olech i Dominika Matuszak.

Od poniedziałku do piątku w „Studiu Kultura – Rozmowy” dziennikarze TVP Kultura będą omawiać aktualne tematy z dziedziny: literatury, sztuki, muzyki oraz najciekawsze zjawiska i wydarzenia kulturalne w Polsce i na świecie.

Filozofowie Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin w „Trzeci punkt widzenia” omówią najciekawsze i najbardziej znaczącym wydarzenia mijającego tygodnia.

Wiosną obecne będą też nowe odcinki programu „Kronos” z profesorem Piotrem Nowakiem oraz „Niedzieli z...” i „Którędy po sztukę”.

Premierę będzie mieć nowy program Łukasza Orbitowskiego, w którym odwiedzi artystów w ich miejscach zamieszkania. W paśmie emitowane będą materiały przygotowane przez Oddziały Terenowe TVP.

Wśród premier Teatru Telewizji znajdzie się: „Kochankowie z klasztoru Valdemosa” czy „Lato w Nohant”. Premierowo pokazane zostaną filmy dokumentalne o tematyce kulinarnej, poświęcone najbardziej kreatywnym gwiazdom światowej gastronomii, jak  i małym, lokalnym kucharzom i producentom. Będzie to „Bihar dok - kuchnia basków”, „W poszukiwaniu umami”, „Cydrowe historie” i  „Bracia roca na tureckim szlaku".

TVP Kultura w HD

TVP Kultura - do tej pory obecna na multipleksie trzecim - od 23 października 2019 roku rozpoczęła nadawanie na multipleksie ósmym. Zmianie uległ także standard jej nadawania z SD na HD. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej oglądający ten kanał zyskali w ten sposób lepszej jakości obraz. Zajął on sloty, które były zarezerwowane dla TVP Sport.

Natomiast kanał sportowy publicznego nadawcy jest teraz dostępny - tak jak obecnie - na MUX-3, ale w jakości HD. Zniknie z kolei całkowicie z MUX-8.

Według danych Nielsen Audience Measurement od 1 stycznia do 18 grudnia ub.r. TVP Kultura miała 0,38 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,399 proc. rok wcześniej.

W 2018 roku Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W 2018 roku zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: "Z przytupem" i program Łukasza Orbitowskiego nowością TVP Kultura na wiosnę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl