Tendencje na rynku pracy w I kw. 2012 r. lekko się poprawiły
Na rynku pracy nastąpiła w I kw. br niewielka, ale widoczna poprawa, wynika z najnowszego badania Narodowego Banku Polskiego (NBP). Z opracowania Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że rośnie prawdopodobieństwo uzyskania zatrudnienia przy jednoczesnym zmniejszeniu się ryzyka jego utraty.
"Analiza przepływów na rynku pracy w I kw. 2012 wskazuje na niewielki wzrost prawdopodobieństwa znalezienia pracy oraz spadek ryzyka utraty zatrudnienia. Nie wzrosła jednak liczba nowych ofert pracy, a wzrost przeciętnej liczby przepracowanych godzin sugeruje, że firmy preferują intensywne dostosowania, a w mniejszym stopniu tworzenie nowych miejsc pracy" - czytamy w raporcie NBP.
Dane BAEL za I kw. 2012 wskazują na kontynuację niewielkiego wzrostu liczby pracujących, co było efektem rosnącego zatrudnienia w usługach, natomiast w sektorze przemysłowym liczba pracujących zmniejszała się. Praktycznie cały wzrost liczby pracujących wynikał jednak ze wzrostu kontraktów na czas określony, co może odzwierciedlać dużą niepewność odnośnie do koniunktury w polskiej gospodarce w najbliższym czasie, podkreśla bank centralny.
"Odnotowano dalszy wzrost stopy bezrobocia, który utrzymał się pomimo wzrostu odpływów z bezrobocia do zatrudnienia. Wynikało to przede wszystkim z kontynuacji wzrostu podaży pracy. Przepływy pomiędzy aktywnością a nieaktywnością zawodową pozostały na stabilnych poziomach, a większość osób pojawiających się na rynku pracy trafiała do bezrobocia" - czytamy dalej.
NBP zauważył także, że choć wzrost współczynnika aktywności zawodowej dotyczył tylko osób w wieku 45-59/64 lata oraz najmłodszych uczestników rynku pracy, to w konsekwencji wzrosła aktywność zawodowa w całej populacji.
"Tempo wzrostu płac w gospodarce w I kw. 2012 zwiększyło się do 5,2% r/r (4,3% r/r w IV kw. 2011). Obserwowane przyśpieszenie wynikało głównie ze wzrostu dynamiki w sektorze publicznym w stosunku do IV kw. 2011, kiedy tempo wzrostu płac w tym sektorze było bardzo niskie. Prawdopodobnie wiązało się też ze zwiększeniem w styczniu b.r. wypłat nagród, planowanych pierwotnie na kolejne kwartały, w celu uniknięcia konieczności odprowadzania podwyższonej składki rentowej" - zauważają analitycy.
Eksperci NBP podkreślili, że w ujęciu rocznym, pomimo wyższego tempa wzrostu wynagrodzeń, dynamika nominalnych jednostkowych kosztów pracy w gospodarce narodowej nie uległa istotnym zmianom w I kw. 2012 ze względu na niewielki spadek dynamiki wydajności.
Dołącz do dyskusji: Tendencje na rynku pracy w I kw. 2012 r. lekko się poprawiły