Sąd nie zgadza się na likwidację Polskiego Radia i TVP
Warszawski sąd rejonowy nie zgodził się na wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia Polskiego Radia w stan likwidacji, o czym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował pod koniec grudnia. Resort zapowiada zaskarżenie decyzji sądu ws. braku wpisu. Analogiczną decyzję referendarz sądowy wydał w stosunku do Telewizji Polskiej.
Fragment pisma z sądu rejonowego w Warszawie na temat Polskiego Radia zamieścił na portalu X szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. KRRiT przyłączyła się do sprawy.
- Wpis do rejestru rozwiązania spółki i otwarcia jej likwidacji ma charakter deklaratoryjny. Sąd rejestrowy nie pełni jednak wyłącznie technicznej roli, a bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy wymaga poczynienia szerszych rozwiązań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny z jednoczesnym, oparciem rozstrzygnięcia w sprawie na jednej ze sprzecznych linii - napisano w uzasadnieniu.
To inna decyzja niż w przypadku Radia Gdańsk, Radia Kraków, Radia Katowice, warszawskiego Radia dla Ciebie, Radia Szczecin i Radia Rzeszów, których postawienie w stan likwidacji do KRS wpisały odpowiednie sądy rejonowe.
Sąd nie zgadza się na otwarcie likwidacji TVP
W poniedziałek portal Business Insider poinformował, że sąd rejestrowy oddalił także analogiczny wniosek o wpis likwidacji TVP do KRS.
"Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 r.) wpis referendarza sądowego Tomasza Kosuba w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji TVP, nie powoduje skutków w postaci zmiany statusu Spółki i jej władz" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek na platformie X komunikacie ministerstwa kultury.
"Jedynie potencjalny prawomocny wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Spółki oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełni swoją funkcję. To samo odnosi się analogicznie do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji (w składzie: Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska)" - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.
Zwrócił uwagę, że "wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny – nie tworzy prawa lub statusu organów, ma jedynie walor informacyjny". "Po złożeniu przez TVP S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego dzisiejsza odmowa wpisu traci wszelką moc do czasu rozpoznania przez sąd skargi" - napisał szef resortu kultury.
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przekonany, że spór prawny zakończy się pomyślnie, potwierdzając stanowisko większości sądów rejestrowych w Polsce, które wydały już liczne korzystne postanowienia, z których wynika, że postawienie spółek realizujących misję mediów publicznych w stan likwidacji jest w pełni zgodne z prawem" - napisał Bartłomiej Sienkiewicz.
"Obecne władze Spółki (likwidator i Rada Nadzorcza) zapewniają bieżące funkcjonowanie Spółki. Jednocześnie przeprowadzane są liczne analizy i audyty, które mają zbadać sytuację w latach 2016-2023" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Informacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie władz Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji
Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 r.) wpis referendarza sądowego Tomasza Kosuba w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający… pic.twitter.com/I9YdZXXKk9— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 22, 2024
Resort kultury: decyzja sądu dot. KRS wywołuje skutków prawnych
Na decyzję sądu zareagowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. - Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 roku) wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz. Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki (WZA) z dnia 27 grudnia 2023 roku, na którym Skarb Państwa posiadający 100% akcji w kapitale zakładowym reprezentował zgodnie z prawem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - twierdzi resort w komunikacie.
Ministerstwo tłumaczy, że “jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 roku mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję”.
- Decyzja odnośnie wpisu, którego dotyczy niniejsza informacja, po zaskarżeniu przez Spółkę Polskie Radio S.A. w likwidacji, zostanie poddana normalnej procedurze weryfikacji instancyjnej przez sąd - informuje resort.
Media publiczne postawione w stan likwidacji
17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi zostało postawionych w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 29 grudnia. Z kolei 27 grudnia minister podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Argumentował to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.
Wcześniej warszawski sąd rejonowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia, których dokonał też Sienkiewicz. Uzasadniono, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.
Dołącz do dyskusji: Sąd nie zgadza się na likwidację Polskiego Radia i TVP