SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tak TVP, Polsat i TVN będą relacjonować rocznicę Powstania Warszawskiego

Telewizja Polska, TVN24 oraz Polsat News przedstawiły ramówkę na czwartek 1 sierpnia, gdy przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacje zaoferują specjalną ofertę programową.
 

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. TVPRocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. TVP

W telewizyjnej Jedynce od godz. 17.25 reportaż Anny Hałas „Cena ”W”olności 44”. To ma być próba odpowiedzi na pytanie o cenę wolności 80 lat temu oraz dziś. Autorzy w swoich rozważaniach oparli się na rozmowach z sześciorgiem powstańców: Janiną Jankowską, Andrzejem Frydryszakiem, Ireną Paśnik, Bogdanem Bartnikowskim, Barbarą Tokarską i Wandą Traczyk-Stawską. Powstańcy opowiedzą, jak wyglądały pierwsze dni walki oraz będą dyskutować o sensie wybuchu Powstania Warszawskiego.

Specjalna ramówka TVP na czwartek

Od godz. 20.30 na antenie TVP1, TVP Wilno oraz TVP Polonia transmisja z koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jak co roku mieszkańcy stolicy będą śpiewać powstańcze pieśni, by w ten sposób uczcić pamięć powstańców. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski, a organizatorem wydarzenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

W Jedynce od 23.05 film dokumentalny „Warszawskie dzieci ’44” (w TVP Polonia od 00.35). - Materiał dotyczy pokolenia, które w momencie wybuchu II wojny światowej jeszcze nie wyszło z dzieciństwa, dojrzewało w okresie okupacji, kształtowało swoje charaktery i patriotyzm oraz pomagało i walczyło na barykadach stolicy. Jeszcze żyją ostatni kombatanci, dawni małoletni powstańcy, którzy włączyli się do walki o swoje miasto - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Zmarła Bogumiła Wander

Od 23.25 w TVP Historia dokument „Tadeusz ‘Bór’ Komorowski - głosem Generała” poświęcony zmarłemu w 1966 roku Tadeuszowi Komorowskiemu, pseudonim „Bór”.

W TVP Info od godz. 6.00 poranek prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzą Wioleta Wramba i Bartosz Cebeńko. Prezenterzy porozmawiają z gośćmi o przyczynach, przebiegu i skutkach powstania. Wśród gości m.in.: Jan Komasa – reżyser i scenarzysta filmu „Miasto 44", Philippe Tłokiński – odtwórca głównej roli w filmie „Kurier” oraz Monika Brodka – wokalistka i autorka albumu „Wawa”.

O godz. 17.00 „Teleexpress” nie będzie nadawany. W zamian w Godzinę „W”, gdy zawyją syreny, TVP Info ma pokazywać obrazki z Warszawy i innych miast. Następnie transmitowane będą uroczystości przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajdują się mogiły powstańców.

Plany Polsatu

Polsat News również zaoferuje specjalną ramówkę na 1 sierpnia. Audycje „Nowy Dzień” (od godz. 6.00) oraz „Graffiti” (od. 7.40) będą emitowane z Muzeum Powstania Warszawskiego. Najpierw Beata Cholewińska i Mariusz Abramowicz wysłuchają wspomnień Powstańców i porozmawiają z Łukaszem Ostoją –Kasprzyckim – jednym z najbardziej znanych przewodników po stolicy. Gośćmi „Nowego Dnia” będą także dyrektor Muzeum dr Jan Ołdakowski oraz Brodka. „Graffiti” poprowadzi zaś Marcin Fijołek a do wydania specjalnego zaprosił Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta Warszawy.

Od godz. 18.00 na antenie Polsat News swoją premierę będzie miał reportaż „Zgrupowanie Chrobry II” Magdaleny Mioduskiej, dziennikarki stacji. Dokument jest poświęcony pamięci wuja dziennikarki - Gerarda Niewiadomskiego „Pozornego” oraz wszystkich żołnierzy Zgrupowania „Chrobry II”.

4 sierpnia o godz. 18.15 w Polsat News wyemitowany zostanie kolejny dokument. „Klucze” to reportaż Stanisława Wryka, dziennikarza Polsat News i wnuka Edwarda Serwańskiego, inicjatora akcji „Iskra Dog” dokumentującej zbrodnie hitlerowskie dokonane na żołnierzach i ludności cywilnej Powstania Warszawskiego.  

Propozycje TVN24

W TVN24 od godz. 20.00 specjalny program „Powstanie. 80 lat po”. - Porozmawiamy o tym, jakie przesłanie niesie ze sobą Powstanie
Warszawskie, jak postawa powstańców kształtuje kolejne pokolenia i co zrobić, by zachować pamięć o tamtych wydarzeniach - czytamy w komunikacie. Gośćmi będą: powstaniec warszawski Andrzej Frydryszak ps. Antek, Marta Oleksy-Strzelec, wnuczka powstańca Tymoteusza Duchowskiego ps. 'Motek' i 'Żółw', Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023 oraz Emilia Wieczorek, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto Magda Łucyan przygotowała specjalny cykl rozmów „POWSTAŃCY” - czyli sześć rozmów z uczestnikami zrywu. Wszystkie odcinki dostępne w TVN24GO. Emisja również w TVN24.

Dołącz do dyskusji: Tak TVP, Polsat i TVN będą relacjonować rocznicę Powstania Warszawskiego

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patriota
Nigdy nie mówią o powstaniu na prawobrzeżu Warszawy. Dlaczego ? Bo dowódca po tygodniu stwierdził że dalsza walka nie ma sensu i wydał rozkaz o zakończeniu.
odpowiedź
User
Jrst
Reportaż o 17:25? Chyba bardziej po prostu rozszerzony news..
odpowiedź
User
Jrst
Reportaż o 17:25? Chyba bardziej po prostu rozszerzony news..
odpowiedź