SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do ministra sprawiedliwości. Chcą wznowienia śledztwa ws. zabójstwa dziennikarza

Prezydium Rady Polskich Mediów zwróciło się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara o ponowne podjęcie śledztwa dotyczącego jednego z wątków dotyczących zabójstwa Jarosława Ziętary. Ziętara zginął w 1992 roku, na początku br. w procesie ws. innego wątki sprawy uniewinniony został Aleksander Gawronik.

Jarosław Ziętara, fot. archiwum prywatneJarosław Ziętara, fot. archiwum prywatne

W stanowisku skierowanym do Adama Bodnara prezydium Rady Polskich Mediów zwraca się o podjęcie umorzonego w 2019 roku śledztwa dotyczącego udziału w porwaniu i zabójstwie Jarosława Ziętary osób, których nie oskarżono w pozostałych wątkach.

- W szczególności - o objęcie śledztwem także osób, o których mówili wielokrotnie świadkowie w trakcie procesów - zaznaczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Wnosimy przy tym o wystąpienie do służb specjalnych o udostępnienie prokuraturze archiwalnych akt spraw prowadzonych w latach 1991-1992 przez Urząd Ochrony Państwa wobec osób i firm, których dotyczyło dziennikarskie śledztwo Ziętary i z powodu którego został zamordowany. Akta te mogą być ważne w postępowaniu prokuratorskim - wyliczono.

Aleksander Gawronik uniewinniony

W styczniu br. Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji uniewinniający byłego senatora Aleksandra Gawronika od zarzutu podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary.

Prokuratura oskarżyła Gawronika (zgodził się na publikację pełnego nazwiska) o to, iż "chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis, w szczególności w ten sposób, że podczas prowadzonej z nimi rozmowy, dotyczącej wpływu na postawę Jarosława Ziętary, stwierdził: on ma być skutecznie zlikwidowany".

Proces Gawronika toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2016 roku. W lutym 2022 roku sąd nieprawomocnie uniewinnił byłego senatora. Proces apelacyjny ruszył pod koniec czerwca ub. roku.

Prezydium Rady Polskich Mediów w oświadczeniu chwali Adama Bodnara za skierowanie do Sądu Najwyższego kasacji od wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika. - W ślad za tym polskie państwo powinno podjąć także wszelkie inne działania pozwalające ujawnić wszystkich odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarza i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej. Do przedawnienia tej zbrodni pozostało już tylko 8 lat - przypominają władze organizacji.

- W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa. Zabójstwo dziennikarza, by uniemożliwić mu publikację materiałów, jest najbardziej drastyczną formą cenzury - podkreślają.

Jarosław Ziętara zginął w 1992 r.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i z "Gazetą Poznańską".

Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł z domu do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji "Gazety Poznańskiej". W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

Dołącz do dyskusji: Apel do ministra sprawiedliwości. Chcą wznowienia śledztwa ws. zabójstwa dziennikarza

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
UOP
Dzień dobry, czy można prosić o sprostowanie nazwiska ofiary na jego prawdziwe czyli Bider.
odpowiedź
User
miś społeczny
Też jestem za wznowieniem śledztwa. Ale dla miniprofesora Bodnara ważniejsze jest ściganie zbrodni PiS-u i tzw. mowy nienawiści.
odpowiedź
User
lxbfYeaa
01/01/1967
odpowiedź