Dlaczego RPP podniosła stopy w czerwcu? Przez wysoką inflację i żądania płacowe
Przyczynami nieoczekiwanej podwyżki stóp procentowych o 25 pb w czerwcu (czwartej w tym roku) były szybki wzrost cen oraz wysoki poziom oczekiwań inflacyjnych w połączeniu z ryzykiem nasilenia się żądań płacowych, wynika z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 8 czerwca 2011 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP).
"Dyskutując na temat stóp procentowych NBP większość członków Rady była zgodna, że szybki wzrost cen w większości grup towarów i usług oraz wysoki poziom oczekiwań inflacyjnych w połączeniu z ryzykiem nasilenia się żądań płacowych uzasadniają ponowne podwyższenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu. Za podwyższeniem stóp przemawiał - ich zdaniem - także niski poziom realnej stopy procentowej" - napisano w "minutes".
Jednocześnie większość członków Rady wskazywała, że dokonane od początku 2011 r. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie, a dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej byłoby uzasadnione w przypadku pogorszenia się perspektyw powrotu inflacji do celu, podkreśla NBP. Ocena tych perspektyw będzie możliwa po analizie danych napływających w kolejnych okresach.
"Część członków Rady oceniała, że w kolejnych kwartałach bardziej prawdopodobne jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej niż jej łagodzenie. Inni członkowie Rady argumentowali natomiast, że z punktu widzenia stabilizowania inflacji na poziomie celu, obecny poziom stóp procentowych NBP może okazać się właściwy w dłuższej perspektywie" - czytamy dalej w dokumencie.
Na posiedzeniu złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek został przyjęty. "Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe do poziomu: stopa referencyjna 4,50%, stopa lombardowa 6,00%, stopa depozytowa 3,00%, a stopa redyskonta weksli 4,75%" - podano w "minutes".
"Na posiedzeniu złożono także wniosek o symetryczne zawężenie korytarza między stopą depozytową a stopą lombardową NBP łącznie o 0,50 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty" - czytamy dalej w dokumencie.
Po publikacji danych o inflacji, która okazała się najwyższą od niemal dziesięciolecia i wyniosła 5,0% r/r, analitycy zaczęli przewidywać przyspieszenie zacieśniania polityki pieniężnej - według nich do kolejnej podwyżki stóp procentowych może dojść we wrześniu lub październiku.
Dołącz do dyskusji: Dlaczego RPP podniosła stopy w czerwcu? Przez wysoką inflację i żądania płacowe