Discovery kręci pierwszy dokument w Polsce
Pod koniec sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej realizowane były jedne z ostatnich zdjęć filmu "Solidarność, początek rewolucji".
Jest to pierwsza polska produkcja realizowana na zlecenie Discovery Networks Inc. Całość wyprodukowana i zrealizowana została w technice High Definition.
Film ma odsłonić wiele szczegółów, które dotychczas nie ujrzały światła dziennego. Oprócz materiałów archiwalnych, dla lepszego zobrazowania wywiadów realizowane będą scenki w autentycznych plenerach stoczni. W otworzeniu atmosfery tamtych dni pomoże także udział kilkudziesięciu aktorów, statystów i stoczniowców z Trójmiasta. Wypowiedzi bohaterów połączone zostaną z materiałami filmowymi, zrealizowanymi w stylistyce dokumentu z tamtych lat.
Dotychczas zarejestrowano osobiste wspomnienia głównych liderów strajku: Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Henryki Krzywonos i Bogdana Borusewicza. W programie zobaczymy także przedstawicieli ówczesnego obozu rządzącego Tadeusza Fiszbacha - pierwszego sekretarza KW PZPR w Gdańsku, Mieczysława Rakowskiego oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Łącznie będzie to ponad 50 godzin wypowiedzi kilkunastu postaci.
Wraz z ekipą przeżyłem autentyczną, filmową przygodę, odsłaniając nieznane kulisy ruchu, który zmienił oblicze Europy. Dotarliśmy do wielu uczestników tamtych wydarzeń. Starałem się także znaleźć uniwersalny, międzynarodowy klucz do zrozumienia tego tematu. Przedstawiamy ich losy, osobiste wrażenia i intrygujące fakty - mówi Andrzej Słodkowski, reżyser i pomysłodawca filmu. Przez ostatnie kilkanaście lat swój czas dzieli pomiędzy San Francisco, Toronto i Dolny Śląsk oraz miejsca na świecie, gdzie realizował swoje autorskie filmy dla wielu prestiżowych sieci telewizyjnych.
Realizatorzy dotarli również do mniej znanych bohaterów tamtego „gorącego” Sierpnia. W filmie pojawią się m.in. Jerzy Borowczak, Ludwik Prądzyński czy mieszkający od wielu lat w Bremie Bogdan Felski. Wówczas bardzo młodzi stoczniowcy, byli pierwszymi organizatorami strajku. Od nich się zaczęło. Wiesław Urbański opowie tajemniczą historię ukrywania na strychu legendarnych tablic z 21 postulatami, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś wspominają z perspektywy lat, tamten wieki robotniczy zryw, atmosferę strachu, aresztowania, ale także życie, które toczyło się swoim zwyczajnym torem.
Premiera jeszcze w tym roku, w 25 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W tym pełnometrażowym dokumencie podkreślona zostanie wyjątkowość oraz siła moralna tego 10 milionowego ruchu społecznego, którego nawet bezwzględny terror stanu wojennego nie był wstanie złamać. Dziedzictwo Solidarności tej przez duże i małe s! W podsumowaniu przedstawieni bohaterowie dochodzą także do zaskakujących wniosków i ocen współczesnej Polski i Polaków.
Planowane wpływy z międzynarodowej dystrybucji filmu są także szansą dla pozostającej w trudnej sytuacji finansowej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu - producenta filmu.
Dołącz do dyskusji: Discovery kręci pierwszy dokument w Polsce