SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Badacze rynku o 2015 roku - prognozy na 2016

Rok 2015 pod lupą branży badawczej, prognozy na 2016 r. Komentują m.in. Piotr Kwiatkowski (TNS), Julia Izmałkowa, Szymon Mordasiewicz (Nielsen), Łukasz Mazurkiewicz (ARC Rynek i Opinia), Alina Lempa (IQS), Szymon Mordasiewicz (Nielsen).

Alina Lempa, prezes IQS

Wydarzenie roku
Wybory Prezydenckie i Parlamentarne, a co dotyczy naszej branży to precyzja wyników badań exit poll przeprowadzonych przez IPSOS. To sukces nie tylko jednej agencji badawczej, ale zdecydowanie pozytywny wydźwięk dla całego rynku. Wierzę, że postrzeganie agencji badawczych znacznie się poprawi, ich dane mogą być bowiem źródłem wiarygodnych informacji nie tylko społecznych, ale i biznesowych.

Sukces roku
Połączenie sił z przejętym Interaktywnym Instytutem Badań Rynkowych i rozpoczęcie działań pod wspólną marką IQS – po niemal roku – mogę uznać za zdecydowany nasz sukces roku. Konsolidacja potencjału i infrastruktury badawczej,  wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej, poważne inwestycje wzmacniające naszą pozycję na rynku badań online to tylko niektóre z inicjatyw, które udało nam się pomyślnie zakończyć. Jestem dumna, bo jest to również rok ważnych transferów – do IQSu zdecydowało się przejść kilkunastu wysoko wykwalifikowanych managerów. W takim układzie rozpoczynanie kolejnego roku to ogromna satysfakcja.

Porażka roku
Utrata Megapanelu przez Gemiusa, po 10 latach realizacji badań to duża zmiana w naszej branży. A dla Gemiusa, a także GFK, która przejęła realizację badania także ważne doświadczenie biznesowe.

Człowiek roku
Biorąc pod uwagę, iż rynek badań w Polsce zrodził się 25 lat temu, ostatnie lata pokazują pewną istotną zmianę – do grona bardzo doświadczonych badaczy, managerów z wieloletnią praktyką dołącza młody, świeży „nabytek”, z zupełnie nowym spojrzeniem. Dotyczy to zarówno agencji badawczych, jak i Klientów. Jako realizatorzy najbardziej obszernego raportu na temat „Świata Młodych” widzimy w tym obszarze poważne wyzwanie. Człowiek roku w obecnych czasach to dla mnie osoba, która potrafi wykorzystać i zintegrować potencjał dwóch pokoleń i znaleźć wspólną platformę projektową.

Trend roku
Rozkwit digitalizacji przyczynił się do bezsprzecznego zastępowania tradycyjnych badań badaniami realizowanymi w Internecie, które skutecznie gonią lidera pod względem liczby przebadanych osób, czyli badań CATI. Biorąc pod uwagę rozwój paneli internetowych wydaje się, że zamiana miejsc jest nieunikniona. Tym bardziej, że internauci chcą „się badać”. Z ankiety, którą realizowaliśmy wśród uczestników naszego panelu Opinie.pl wynika, że jednym z kluczowych powodów dołączenia do internetowej społeczności badawczej jest siła sprawcza, czyli możliwość wyrażenia opinii na tematy ważne i istotne.

Prognoza na rok 2016
Niewątpliwie wyzwaniem dla całej branży jest integracja aktywnego zbierania danych z pomiarem pasywnym, który gromadzony jest nieustannie, a jak dotychczas w niewielkim stopniu wykorzystany. Kolejną kwestią jest prezentacja wyników badań. Fala przekazywania informacji w prosty, syntetyczny i atrakcyjny dla oka sposób przełożyła się na wzrost znaczenia infografiki w branży badawczej. Spodziewam się, że kolejny rok przyniesie jeszcze większy rozkwit prezentacji wyników badań za pomocą nowych form wizualizacji.


Łukasz Mazurkiewicz, prezes ARC Rynek i Opinia

Wydarzenie roku
Znaczącym wydarzeniem z dziedziny promocji Polski a zarazem ciekawym doświadczeniem badawczym jest sukces pawilonu polskiego podczas tegorocznego EXPO w Mediolanie, który stał się dobrym laboratorium analiz wizerunku kraju i strategii promocji Polski za granicą. Instytut ARC Rynek i Opinia miał swój badawczy udział w tym wydarzeniu.

Sukces roku
Zdecydowanie sukcesem roku jest precyzja sondaży przedwyborczych – zarówno w przypadku wyborów prezydenckich, jak i wyborów parlamentarnych. W obu przypadkach sondaże okazały się trafnym narzędziem prognostycznym.

Porażka roku
Porażką roku jest nasilający się od lat problem, z którym branża badawcza nie umie się skutecznie zmierzyć, czyli kwestia pozycjonowania profesjonalnych badań na tle zalewu badań nieprofesjonalnych. Szczególnie w Internecie funkcjonuje wiele danych, przedstawianych na atrakcyjnych wykresach, których pochodzenie i jakość są nieznane. Wyczulenie odbiorców na jakość badań pojawiających się w mediach to duże wyzwanie, przed którym stoi branża badawcza.

Człowiek roku
Trudno wskazać jedną osobę, która się w tym roku specjalnie wyróżniła lub też zasłużyła w branży badawczej.

Trend roku
Z roku na rok wzmacnia się trend realizacji badań techniką CAWI kosztem tradycyjnych badań terenowych. Może to powodować zmniejszenie obrotu branży badawczej, gdyż projekty CAWI charakteryzują się niższym przychodem. Jednocześnie zwiększa się rola operatorów paneli internetowych, a także mniejszych firm badawczych oraz wzrasta liczba badań realizowanych samodzielnie przez klientów.

Prognoza na 2016 rok
Badania rynku są dobrym wskaźnikiem koniunktury gospodarczej. Dobra kondycja branży badawczej to odbicie ożywienia gospodarczego. Dlatego wzrost branży w przyszłym roku będzie przede wszystkim zależał od stanu gospodarki. Mam nadzieję, że niezależnie od zawirowań na scenie politycznej, gospodarka będzie się dobrze rozwijała. Zarazem niektóre z zapowiadanych decyzji dotyczących regulacji podatkowych mogą wpłynąć na zmniejszenie wydatków badawczych - dotyczy to np. banków, ubezpieczycieli czy sieci handlowych.

Dołącz do dyskusji: Badacze rynku o 2015 roku - prognozy na 2016

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lekarz
Julia Izmałkowa: Atak w Paryżu. To był trigger do ujawnienia gigantycznej liczby utajonych postaw. Atak zerwał więzi nie tylko politycznej, ale po prostu ludzkiej poprawności. Amerykański kandydat na prezydenta zszokował świat oświadczeniem, że chce zabronić muzułmanom (nawet Amerykanom) wjazdu do USA. Następnie Amerykanie zszokowali świat po raz drugi wykazując poparcie dla tego pomysłu. Te dwa wydarzenia są kluczowe dla zrozumienia tego, co się dzieje we współczesnym świecie i stanowią punkt wyjścia do tworzenia prognoz związanych z tym gdzie jesteśmy naprawdę (a nie według deklaracji) oraz dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.

Czasem wystarczy, że pacjent powie parę słów, żeby prawidłowo zdiagnozować dolegliwość. W tym przypadku mamy do czynienia z przedawkowaniem medialnych ogłupiaczy (Gazeta Wyborcza zwana pieszczotliwie Gwiazdą Śmierci i inne szczekaczki). Zalecenie: zmniejszyć dawkowanie, jeśli to możliwe całkowicie odstawić.
0 0
odpowiedź