RPO chce wyjaśnień od Kurskiego ws. zakazu wypowiedzi dla Michała Olszańskiego po wywiadzie z Kaczyńskim
Adam Bodnar w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia w sprawie informacji portalu Wirtualnemedia.pl o działaniach kierownictwa firmy wobec Michała Olszańskiego. W maju dziennikarz po przeprowadzeniu wywiadu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w „Pytania na śniadanie” ocenił, że "to nie był dobry pomysł”, po czym miano zakazać mu wypowiadania się w mediach.
W poniedziałek 13 maja br. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był gościem porannego pasma TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Wywiad przeprowadzili gospodarze programu: Monika Zamachowska i Michał Olszański. Lider PiS-u opowiadał o życiu prywatnym, m.in. o swoich kotach, przyjaciołach i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.
Michał Olszański krytycznie o pomyśle wywiadu
Sam pomysł wywiadu dwa dni później w portalu naTemat.pl skrytykował Michał Olszański, zapytany o okoliczności rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim. - Wiedziałem, że to nie jest dobry pomysł. „Pytanie na śniadanie” to audycja poranna, lifestylowa. Znając cechy prezesa Kaczyńskiego, wydawało mi się, że pomysł jego PR-owców na to, by w ten sposób ocieplać jego wizerunek nie jest do końca trafiony. I nie będzie to dla niego łatwa sytuacja - stwierdził Olszański.
Według niego dziennikarze prowadzący rozmowę wiedzieli, jaki będzie jej kierunek i w jaki sposób mają rozmawiać, bo schemat wywiadu został opracowany przez PR-owców prezesa Kaczyńskiego, we współpracy z kierownictwem "Pytania na śniadanie”.
Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynikało, że w powstawanie pytań zaangażowane było także ścisłe kierownictwo TVP. Prezes Jacek Kurski i osoby z kierownictwa "Pytania na śniadanie” byli w studiu w czasie rozmowy z prezesem PiS.
W efekcie publikacji w NaTemat.pl Michał Olszański – jak informowaliśmy jako pierwsi - dostał zakaz wypowiadania się w mediach. Rozważane było także zawieszenie go w prowadzeniu programu.
RPO: efekt mrożący, pismo z prośbą o wyjaśnienia do prezesa TVP
O sprawę postanowił zapytać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który - jak podał - „na podstawie doniesień medialnych dowiedział się i zakazie dla redaktora Michała Olszańskiego z TVP”.
Rzecznik ocenił, że to bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej na podstawie art. 54 Konstytucji. - Środek ten podjęty przez pracodawcę wobec dziennikarza należy uznać za bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej redaktorowi Olszańskiemu na podstawie art. 54 Konstytucji - stwierdził RPO Adam Bodnar.
Według niego sytuacja budzi również wątpliwości z punktu widzenia art. 14 Konstytucji (zasada wolności prasy i innych środków przekazu). - Wypowiedź redaktora Michała Olszańskiego nie zawierała treści znieważających ani w żaden inny sposób nie naruszała porządku prawnego. Działania podjęte przez TVP w tej sprawie stwarzają poważne ryzyko wywołania "efektu mrożącego" wobec dziennikarzy pracujących w mediach publicznych, co w istotny sposób może odbić się na prawie ogółu obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji – ocenił Adam Bodnar w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.
Podkreślił też, że "szczególnie media publiczne powinny bowiem wykazywać się w tym zakresie wysokimi standardami i zapewniać swoim dziennikarzom możliwość nieskrepowanego wyrażania poglądów”. Rzecznik w swoim piśmie do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego poprosił o wyjaśnienia.
Michał Olszański od wielu lat jest związany z radiową Trójką, gdzie przygotowuje i czyta serwisy sportowe oraz prowadzi copiątkową autorską audycję „Godzina prawdy”. W TVP jest jednym z prowadzących „Pytania na śniadanie” oraz „Expressu reporterów” (oba programy są nadawane w TVP2). W lutym br. został jednym z laureatów Złotego Mikrofonu, nagrody przyznawanej przez Polskie Radio wybitnym radiowcom już od 1969 roku.
Dołącz do dyskusji: RPO chce wyjaśnień od Kurskiego ws. zakazu wypowiedzi dla Michała Olszańskiego po wywiadzie z Kaczyńskim