α7S II - nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec od Sony za 3400 euro (wideo)
Firma Sony zaprezentowała nowy model aparatu z serii niedużych korpusów α7 - α7S II.
Sony α7S II oferuje szeroki zakres czułości - od ISO 50 do ISO 409 600. To wynik połączenia pełnoklatkowej, 12,2-megapikselowej matrycy z procesorem obrazu Bionz X. Przetwornik obrazu optymalizuje zakres dynamiczny w całym dostępnym przedziale czułości ISO, rozszerza skalę przejść tonalnych w jasnych miejscach i ogranicza szumy przy słabym oświetleniu.
Aparat umożliwia wewnętrzne nagrywanie filmów 4K (QFHD: 3840 x 2160) w formacie XAVC S (do nagrywania filmów w tym formacie potrzebna jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej). Wszystkie piksele są odczytywane bez ich łączenia w grupy także przy nagrywaniu filmów Full HD (w formacie 24p/30p). Oznacza to, że do generacji obrazu Full HD (1920 x 1080) wykorzystywanych jest pięć razy więcej pikseli niż wynosi wymagane minimum.
Model α7S II jako pierwszy w serii α7 umożliwia nagrywanie filmu w tempie 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s (wymagana do tego jest karta pamięci UHS klasy 3), z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez łączenia ich w grupy. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie odtwarzać w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie (30p (25p) lub 24p), w rozdzielczości Full HD. Można także wewnętrznie rejestrować materiał do wyświetlenia w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie i odtwarzać go na wbudowanym ekranie.
Funkcjonalność przy filmowaniu zwiększają dodatkowo nowe profile: S-Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3. Po wybraniu trybu gamma S-Log3 aparat odznacza się tolerancją naświetlenia będącą odpowiednikiem 14-stopni przysłony. Urządzenie obsługuje również przestrzeń barw S-Gamut i krzywą S-Log2. Nowością jest funkcja Gamma Display Assist, która pozwala użytkownikowi podglądać i sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono ponadto funkcję Zebra.
α7S II jest także wyposażony w 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, który podczas zdjęć koryguje różne ruchy aparatu: kątowe (pochylenia i odchylenia), boczne (wzdłuż osi X i Y) i obrotowe (przechylenie).
System AF w aparacie tworzy 169 pól AF, które w połączeniu mają zapewniać większą dokładność szybkiego ustawiania ostrości niż w modelu α7S. Możliwości przetwornika obrazu mają przekładać się m.in. na brak szumu w generowanym obrazie. W konsekwencji system Fast Intelligent AF ma łatwiej wykrywać kontrasty i szybciej reagować także w słabym oświetleniu (od -4 EV wzwyż). Z kolei w czasie nagrywania filmów Full HD system AF działa dwa razy szybciej niż w α7S.
Zmodernizowany wizjer XGA OLED Tru-Finder pozwala uzyskać współczynnik powiększenia 0,78x (pole widzenia ok. 38,5°, po przekątnej). Skuteczna eliminacja refleksów to wynik zastosowania powłoki Zeiss T. Elektroniczny wizjer OLED Tru-Finder może też posłużyć do sprawdzenia, jak na wynikowy obraz wpływa kompensacja ekspozycji, zmiana ustawienia balansu bieli itp.
Do wykonania korpusu modelu α7S II użyto stopu magnezu. Na nowo zaprojektowano uchwyt i przycisk spustu migawki, osłabiono drgania migawki oraz wzmocniono gniazdo mocowania obiektywu. Ładowanie akumulatora przez łącze USB jest możliwe również w czasie pracy aparatu. Można także włączyć tryb cichych zdjęć i wykonywać je seryjnie z szybkością 5 klatek na sekundę.
Ponadto aparat α7S II został wyposażony w technologie Wi-Fi i NFC, a do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android i iOS.
Aparat Sony α7S II pojawi się w Europie w listopadzie 2015 r. w cenie ok. 3400 euro.
Dołącz do dyskusji: α7S II - nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec od Sony za 3400 euro (wideo)